Masterclass 4 - ELDAD BEN SASSON- repertoár OHADA NAHARINA

Masterclass 4 - ELDAD BEN SASSON- repertoár OHADA NAHARINA

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

ÚVODNÉ INFORMÁCIE

(Informácie o podmienkach pre registráciu nájdete nižšie)

MASTERCLASS 4 - tanečné workshopy a odborná prednáška zamerané na repertoár OHADA NAHARINA "Echad Mi Yodea" by  Batsheva Dance Company.

https://www.youtube.com/watch?v=DTyPHLYjPyQ

16. - 21 apríl 2023

Zádielska 12, Košice

Organizátor: OZ VIVA-centrum umenia

Garant a koordinátor projektu: Mgr. Katarína Sninská, ArtD.

Kontakt: ozviva@ozviva.skozvivacentrumumenia@gmail.com , t.č. 0918 56 00 30 

LINK PRE REGISTRÁCIU: https://forms.gle/N1eHjH3AX5Zjv6ug7

O PROJEKTE

Ďakujeme Ohadovi Naharinovi a organizácii Gaga za túto úžasnú príležitosť a štedrosť.

 

MASTERCLASS 4 je 6 dňový projekt. Hlavným lídrom projektu je ELDAD BEN SASSON/Izrael/Rakúsko/Nemecko/Francúzsko- bývalý tanečník VERTIGO DANCE COMPANY(Izrael) a BATSHEVA DANCE COMPANY (Izrael). Projekt zahŕňa:1)Workshopy s názvom “Memory In.Formation”- travel through physical body memory; 2)naštudovanie  ECHAD MI YODEA from "Decadance" / "Deca'le" for the entire family by OHAD NAHARIN,performed by Batsheva Dance Company; 3) odborné prednášky a diskusiu (prednášajúci: E. B. Sasson). 

Cieľovou skupinou  sú študenti konzervatórii, absolventi konzervatórií, freelanceri, zástupcovia profesionálnej tanečnej obce, pedagogická obec, odborno - teoretická obec.  

Povinná interpretačná úroveň: Naštudovanie fragmentu 1)pokročilí a 2)mierne pokročilí až pokročilí.  

Podujatie nie je určené pre amatérskych tanečníkov. Projekt je štvrtým pokračovaním série úspešných MasterClass 1,2,3 v Košiciach (realizované 2018, 2020, 2021). V predošlých ročníkoch za podpory FPU sa podarilo do Košíc priniesť možnosť naštudovať fragmenty z repertoáru JIŘÍHO KYLIÁNA: Falling Angels a Whereabouts Unknown prostredníctvom SHIRLEY ESSEBOOM, ATTILU EGERHÁZIHO: About Kafka (naštudovali C. P. Mormeneo a A. Egerházi) a PETRA ZUSKU: Svěcení jara a Mezi Horami(naštudovala L. Šustová-Hrabovská).

PODMIENKY PRE REGISTRÁCIU

PRIHLÁŠKA – POVINNÁ REGISTRÁCIA

Na workshopy sa môžete prihlásiť do 12.04. 2023 formou registračného formulára: 

LINK PRE REGISTRÁCIU:https://forms.gle/N1eHjH3AX5Zjv6ug7

Po registrácii Vám prepošleme emailom organizačné pokyny.

Vstupný poplatok za workshopy: 5 €.  V prípade zýujemcov zo sociálne slabších pomerov alebo mimokošických  záujemcov môže byť poplatok znížený.

ŽIVOTOPIS

Eldad Ben-Sasson je úspešný tanečník, choreograf a učiteľ, ktorý má za sebou dlhú kariéru v Batsheva Dance Company od Ohada Naharina. Pracoval a spolupracoval s mnohými choreografmi a umelcami z rôznych oblastí sveta.

Eldad Ben Sasson - Choreograf, tanečník, učiteľ, cestovateľ 

Eldad je absolventom tanečnej školy Bat Dor. Tancoval v Vertigo Dance Company a Batsheva Dance Company pod umeleckým vedúcim Ohadom Naharinom, kde tancoval v  choreografiách Ohada Naharina, Matsa Eka, Sharon Eyal a ďalších.

V roku 2007 sa Eldad začal etablovať ako nezávislý choreograf a tanečník na voľnej nohe, pričom spolupracoval s umelcami z rôznych umeleckých disciplín, ako sú Alexandra Waierstall, Orjan Andersson, Michael Getman, Noa Dar, Shintaro Oue, Hillel Kogan, Jan Håfström a Herold Robin, a iných.

V priebehu rokov vytvoril Eldad množstvo projektov a choreografií po celom svete a cestuje ako hosťujúci tanečník v rôznych projektoch. Už viac ako 15 rokov kočuje, cestuje, tvorí a je priateľom svojej širšej rodiny po celom svete.

Workshop sa zameria na prepojenie medzi kreativitou a predstavivosťou v práci tanečníka, flexibilitu, výdrž a koordináciu, otvorenie nášho povedomia multitaskingovej práci a precvičenie našej efektívnosti v pohybe. Eldad chce dať tanečníkom nástroje na lepšiu identifikáciu pohybu a práce, ktoré im môžu pomôcť efektívnejšie pracovať s rôznymi choreografmi. 

OHAD NAHARIN/ BATSHEVA DANCE COMPANY/ ECHAD MI YODEA

Súčasťou workshopov je naštudovanie jednej z najslávnejších diel z repertoáru Ohada Naharina „Echad Mi Yodea“.

„Echad Mi Yodea“ vznikla v roku 1990 ako súčasť celovečerného diela „Kyr“, prvého diela, ktorý Ohad Naharin vytvoril pre Batsheva Dance Company ako jej umelecký riaditeľ. Kumulatívne dielo so soundtrackom, ktorý skomponovala rocková skupina „Tractor’s Revenge“ k známej piesni z Pesachovej Hagady „Echad Mi Yodea“ (Kto pozná jedného). Pôvodne hraná v khaki pracovnej košeli a šortkách, potom bola upravená tak, aby sa stala úvodnou sekvenciou „Anaphasa“ (93).

Eldad: “Pri interpretácii „Echad Mi Yodea“ ide o silný skupinový pocit. Bola to moja prvá choreografia v Batsheva Dance Company. Bol som posledný, kto padol dole. Pamätám si, že som po pravej strane cítil srdce svojho priateľa, ktorý sedel v polkruhu. A cítim a vidím všetko napätie tanečníka, a keď začne posledná vlna a všetci stoja a spievajú, zrútim sa na podlahu. Je v tom sila, na ktorú nemôžeš zabudnúť.”

 

PLÁN WORKSHOPOV:

 

 

16.4.2023

nedeľa      

17.4.2023

pondelok       

18.4.2023

utorok   

19.4.2023

streda     

20.4.2023

štvrtok

21.4.2023

piatok    

Čas/Time 10:00 - 11:30 9:00 - 10:30 10:00 - 11:30 10:00 - 11:30 10:00 - 11:30 9:00 - 10:30
Názov/Title Memory In. Formation - súčasný tanec Memory In. Formation - súčasný tanec ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin Memory In. Formation - súčasný tanec ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin
Skupina/Group A A A A A A
Pedagóg/The teacher E.B. Sasson E.B. Sasson E. B. Sasson E. B. Sasson E.B. Sasson E. B. Sasson
Čas/Time 11:45 - 13:15 10:45 - 12:15 11:45 - 13:15   11:45 - 13:15 10:45 - 12:15
Názov/Title ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin   ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin
Skupina/Group A A A   A A
Pedagóg/The teacher E. B. Sasson E. B. Sasson E. B. Sasson E. B. Sasson E. B. Sasson
Čas/Time 14:30 - 16:00 13:00 - 14:30    12:00 - 13:30    
Názov/Title ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin ECHAD MI YODEA Repertoár O. Naharin   Odborná prednáška/ Professional Lecture    
Skupina/Group A A   A + verejnosť    
Pedagóg/The teacher E. B. Sasson E. B. Sasson E.B. Sasson
Čas/Time       18:00 - 19:30      18:00 - 19:30
Názov/Title     Memory In. Formation - súčasný tanec     Memory In. Formation - súčasný tanec
Skupina/Group     A     A
Pedagóg/The teacher E.B. Sasson E.B. Sasson